Follow us:

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

December 19, 2009 at 11:15 AM

All-state girls soccer teams (Class 4A, 3A, 2A, 1A, 2B/1B)

CLASS 4A

MVP — Kristin Maris, F, Issaquah.

Coach of the year — Don Braman, Skyline.

FIRST TEAM

Forwards — Jori Skorpik, Kamiakin; Kristin Maris, Issaquah; Heather Johnson, Southridge; Kaylie Winston, Pasco.

Midfielders — Holland Crook, Todd Beamer; Lindsay Elston, Eastlake; Madi Barney, Skyline; Kiana Kraft, Kentwood.

Defenders — Rachel Bindl, Kentwood; Courtney Pixler, Eastlake; Jazmine Redmon, Mead; La’Quilla Upton, Southridge.

Goalkeeper — Gina Cardenas, Auburn Riverside.

SECOND TEAM

Forwards — Aubrey Sullivan, Emerald Ridge; Mikayla Anderson, Mead; Cara Wegner, Jackson; Laura Rayfield, Kentlake.

Midfielders — Christina Boddie, South Kitsap; Megan Bolmes, Jackson; Kaitlyn Pavlovich, Bellarmine Prep; Kristyn Bohlander, Kamiakin; Paytyn Wheeler, Kelso.

Defenders — Brittanee Randle, Skyline; Molly McPherson, Jackson; Brianna Brannan, Kamiakin; Sara Brumley, Issaquah.

Goalkeeper — Natalie Harold, Heritage.

HONORABLE MENTION

Forwards — Margaret Rauch, Issaquah; Allie Beahan, Eastlake; Bev Amstadter, Lewis & Clark; Erin Huisingh, Chiawana; Josie Graybeal, Gig Harbor; Sammi Thompson, Olympia; Stine Schoening, Woodinville.

Midfielders — Jill Pecka, Mead; Keanae Loera, Stanwood; Megan Dempsey, University; Sam Lee, Richland; Shawna Anderson, Pasco.

Defenders — Kenzie Lubeck, Richland; Shillia Crosby, Snohomish; Jenny Johnson, Wenatchee; Lexi Greenwood, Lewis & Clark; Mary Condon, Gonzaga Prep; Tarah Duty, Tahoma.

Goalkeepers — Brooke Miller, Issaquah; Jill Stika, Skyline; Olivia Diaz, Richland; Holly Sieler, South Kitsap; Tina Vargas, Skyline.

CLASS 3A

MVP — Rebekah Kurle, F, Kennedy.

Coach of the year — Colleen McKinney, Columbia River.

FIRST TEAM

Forwards — Rebekah Kurle, Kennedy; Annie Sittauer, Everett, Haley Curtis, West Valley (Yakima); Julia Fjortoft, Meadowdale.

Midfielders — Emi Lawson, Lakeside (Seattle); Savannah Moorehouse, Bonney Lake; Brina Sych, Union; Delaney Zalud, Mount Spokane.

Defenders — Kailee Esser, Camas; Carly Holmes, Meadowdale; Hannah Hawkins, Everett; Erin Bourguignon, Mercer Island.

Goalkeeper — Alexes Lopez-Shaw, Holy Names.

SECOND TEAM

Forwards — Ellen Haas, Mercer Island; Kaylee Holloway, Sumner; Anna Geldenhuys, Sammamish; Tia Brogna, Mount Vernon.

Midfielders — Brooke Gilbert, Glacier Peak; Brittney Oljar, Camas; Hannah Kimsey, Columbia River; Emily Eckmann, Seattle Prep.

Defenders — Brittany Landon, Columbia River; Kiahna Norman, Mount Vernon; Lauren Oljar, Camas; Kynnedy Mosely, Union.

Goalkeeper — Marikka Benson, Timberline.

HONORABLE MENTION

Forwards — Alyssa Edenstrom, Capital; Ashley Hruby, Union; Hillary Colbert, Bonney Lake; Malloy Leahy, Glacier Peak; Marie Johanson, Ingraham; Siara Byers, North Kitsap.

Midfielders — Ashley Richardson, West Valley (Yakima); Julia Besagno, Kennedy; Kaytlyn Steele, Ferndale; Mary Hill, Mercer Island; Ashley Morrison, Mount Vernon; Kaycee Davis, Yelm; Raya Klein, Camas; Alexa Diaz, Kennedy; Kimi Fry, Liberty (Issaquah); Rachel Schrote, Shorecrest.

Defenders — Alex Murray, Sumner; Jaden Gjestrum, West Valley (Yakima); Lindsay Burns, West Valley (Yakima); Marissa Monson, Kennedy; Chloe Allison, Union; Hailey Garrity, Glacier Peak; Kajsa Sporseen, Juanita.

Goalkeepers — Devon Walker, Yelm; Lee Hanses, West Valley (Yakima); Katherine Myhre, Lakeside (Issaquah); Nicole Giovine, Glacier Peak; Teagan Ryan, Columbia River; Tiffany Cruse, Mount Vernon.

CLASS 2A

MVP — Lindsey Bos, MF, Archbishop Murphy.

Coach of the year — Dick Henderson, Archbishop Murphy.

FIRST TEAM

Forwards — Kellie Zakrzewski, Cheney; Ellie Boon, Washougal; Helen Peterson, Prosser; Sam Pettinger, Archbishop Murphy.

Midfielders — Lindsey Bos, Archbishop Murphy; Haley Shaw, Fife; Dee Dee Garbe, West Valley (Spokane); Lexy Fancher, Black Hills.

Defenders — Alli Beard, Archbishop Murphy; Mette Rousseau, Burlington-Edison; Amy Sterk, Pullman; Kaya Jones, Sehome.

Goalkeeper — Alexa Hughes, Archbishop Murphy.

SECOND TEAM

Forwards — Adrianna Jones, East Valley (Yakima); Jessica Bertucci, Sehome; Niina Al-Hassan, Pullman; Katie Bergquist, Tumwater.

Midfielders — Jessica Baken, East Valley (Yakima); Caroline Brawner, Archbishop Murphy; Tori Sitzman, Hockinson; Abbey Bergquist, Tumwater.

Defenders — Ashley Villm, Tumwater; Emily Allison, Hockinson; McKenna Swanson, Cedarcrest; Miakah Nix, Centralia.

Goalkeeper — Ashley Haden, Hockinson.

HONORABLE MENTION

Forwards — Katie Cashman, Granite Falls; Bre Hale, Black Hills; Cassy Duschel, Fife; Julianne Steele, Hockinson.

Midfielders — Ashton Griffin, Cedarcrest; Hadli Farrand, Ellensburg; Abby Burke, Lakewood; Monik Martinez, Selah; Sierra Loveland-Pope, Sehome; Tia Bradley, W.F. West.

Defenders — Chelsie Breen, Cheney; Janelle Paxton, Bellingham; Tanya Baker, Cheney.

Goalkeepers — Hanna Wade, Bellingham; Hollie Thierolf, East Valley (Yakima); Stephanie McFarland, Fife; Rachael Hunt, W.F. West; Karina Carpenter, West Valley (Spokane).

CLASS 1A

MVP — Sierra Keeler, F, Seattle Academy.

Coach of the year — Ron Phillips, Seattle Academy.

FIRST TEAM

Forwards — Hillary Zevenbergen, King’s; Acacia Johnson, Orting; Sierra Keeler, Seattle Academy; Terrika Weaver, Seattle Christian.

Midfielders — Lindsey Vandergrift, Seattle Academy; Ali Ohashi, Montesano; Kala Koelzer, Connell; Achijah Berry, Seattle Academy; Quinn Phillips, Overlake.

Defenders — Hilary Quinn, King’s; Rachel Taylor, Connell; Allison Mitchell, Seattle Christian; Becca Lane, Montesano.

Goalkeeper — Natalie Powell, Charles Wright.

SECOND TEAM

Forwards — Alyssa Wickenhagen, Highland; Brianna Casper, Connell; Maggie Graham, Bush; Stephanie Zamudio, Cashmere.

Midfielders — Allison Risa, Overlake; Alma Garcia, Highland; Maya Marder, Overlake; Sari Munoz, Wahluke.

Defenders — Hannah Trigg, LaCenter; Katie Yarnell, Columbia (White Salmon); Kelsie Folden, Cashmere.

Goalkeeper — Hannah Snow, Friday Harbor.

HONORABLE MENTION

Forwards — Sydney Bullington, Montesano; Teal Sigler, Vashon Island.

Midfielders — Brittany Hope, Winlock-Toledo; Christina McCormick, King’s; Dani Rae Edwards, Orting; Katie Baran, Lakeside (Nine Mile Falls).

Defenders — None.

Goalkeepers — Ceci Votta, Overlake; Meka Townsend, Okanogan.

CLASS 2B/1B

MVP — Ally Hernandez, F, La Salle.

Coach of the year — Chama Anderson, Orcas Island.

FIRST TEAM

Forwards — Alison O’Toole, Orcas Island; Ally Hernandez, La Salle; Emily King, Ocosta; Elaun Sherwood, Napavine.

Midfielders — Megan Raymond, LaConner; Ashley Shaw, Seattle Lutheran; Lacey Morris, Napavine; Miranda Glenn, Liberty Bell.

Defenders — Ali Brossard, Napavine; Hannah North, Orcas Island; Jenny Benn, Ocosta; Cecily Hahn, LaConner.

Goalkeeper — Sam Grove, Napavine.

HONORABLE MENTION

Forwards — Alina Yovetich, Seattle Lutheran; Grace Thompson, Orcas Island.

Midfielders — Stephanie Shaw, Orcas Island; Savannah Bonny, La Salle; Natalie Pimblett, Seattle Lutheran.

Defenders — Josie Dekoker, Napavine; Katie Vickers, La Salle; Sydney Hartwick, LaConner; Jenny Price, Bear Creek.

Goalkeepers — Kelsey Shaw, Seattle Lutheran; Shelby Scott, Liberty Bell.

Comments

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►