403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Follow us:
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

June 18, 2010 at 2:25 PM

WSBCA announces All-State baseball teams

Below are the Washington State Baseball Coaches Association All-State teams, including the players and coaches of the year. Note that positions were not provided for all players.

The media is also in the process of selecting all-state teams in baseball (as well as softball and soccer), and those should be released within the next week or two.

3A ALL-STATE TEAM

Michael Lucarelli Enumclaw INF 11

Daniel Jewett North Kitsap 12

Trevor Martin West Seattle SS 12

Willy Reel Mercer Island INF 12

Taylor Williams Camas INF 12

Ryan Brett Highline INF/P 12

Jason Monda Capital P 12

Nate Blackham Mount Spokane OF 12

Jake Frost Ferndale C 10

Dan Barnet Mount Vernon P 12

Alex Sloan Sumner C 12

Jonny Locher Highline OF 10

Caleb Whalen Union INF 11

Daniel Anderson Columbia River INF 12

Taylor Brennan Meadowdale INF 12

Desmond Santos Mount Rainier INF 12

Keenan Forch O’Dea OF 11

Josh Sale Blanchet OF 12

Danny Cavanaugh Mt. Si OF 12

SECOND TEAM

Taylor Hetrick Timberline INF 12

Kellen Camus Capital P/OF 12

Stephen Adams West Seattle OF 12

Aaron Stroosma Sedro-Woolley INF 10

TJ Wright Mount Vernon OF 12

Deven Kaaiwelah Franklin Pierce INF 11

Daniel Stroud White River INF 12

Logan Grindy Camas INF 11

Skye Adams Columbia River P 12

Dan Scheibe Hanford P 11

Tyler Pfeffer Shadle Park INF 12

Brandon Williams Auburn Mountainview P 12

Marcus Manderbach Hanford P 12

Clint Coulter Union C 10

Josh Potter Mount Rainier INF 12

Kurt Yinger Camas P/INF 12

Nick Moyer Bellevue 12

3A PLAYER OF THE YEAR: Ryan Brett – Highline HS

3A COACH OF THE YEAR: Sean Linville – Ferndale HS

4A ALL-STATE TEAM

PLAYER NAME HIGH SCHOOL POS. GRADE

Trevor Mitsui Shorewood INF 11

Austin Voth Kentwood P 12

Spencer Manjerrez Gig Harbor OF 11

Drew Vettleson Central Kitsap P 12

Tommy Thorpe Evergreen P 11

Spencer Rogers Issaquah OF 12

Calvin Campbell Eastmont OF 11

Treck Stemp Kennewick INF 10

Jake Schrader Mead C 12

Dylan LaVelle Lake Stevens P/INF 10

Nick Tanielu Federal Way INF 11

Scott Kuzminsky Puyallup P 12

Joel Johnson Olympia P 12

Scott Schultz Gig Harbor P 12

Alex Foulon Heritage INF 12

Ethan Yeo Inglemoor C 12

Mike Dunford Richland P 12

Michael Conforto Redmond INF 11

Andrew Groves Kamiak P 12

Sal Arena Puyallup Utility 12

SECOND TEAM

Jared Casper Tahoma INF 12

Bryan Burgher Emerald Ridge INF 11

David Bigelow Gig Harbor 12

Kody Watts Skyview P 11

Makaio Mobbs Kelso OF 11

Trace Tam Sing Newport INF 12

Spencer O’Neil Southridge INF 11

Scott Simon Central Valley INF 12

David Bergman Central Valley INF 12

Aaron Brooks Mountlake Terrace P 12

Kevin Moriarity Shorewood P 11

Brendon Middleton Kelso INF/P 12

Stetson Olson Kentridge INF 12

Zach Corpus Kentwood OF 12

Blake Snell Shorewood P 11

Dylan Davis Redmond P 11

Chris Cecil Richland OF 12

Cabe Reiten Olympia INF 10

Chris Guinn Kamiak OF 12

Zach Abbruzza Redmond P/INF 11

4A Player of the Year: Austin Voth – Kentwood

4A Coaches of the Year: Jon Aarstad – Kentwood & Ben Jacobs – Richland

2A ALL-STATE TEAM

Daniel Orr Kingston INF 12

Anthony Pitsch Sehome INF 11

Cory Campbell Anacortes INF 11

John Albert Sehome P 11

Nick Rimmelspacher Clarkston OF 12

Robert Pehl WF West INF 10

Mitch Peterson West Valley Spokane OF 12

Bo Pearson Steilacoom Utility 12

Dylan Boe Burlington-Edison C 11

Ethan Sterkel Ellensberg 12

Taylor Kane Archbishop Murphy P/INF 12

Boston Peterson RA Long OF 12

Casey Sawyer Hockinson 12

Ryan Littlefield Mark Morris 9

Erik Forgione WF West SS 12

SECOND TEAM

Andrew Pullin Centralia OF 10

Ben Evans Eatonville SS 12

Brandon Boyle River Ridge P 12

Cam Boozer Fife OF 12

Chris Brunetti Ellensberg INF 12

Cody Sullivan Port Angeles OF 11

David Erickson Burlington-Edison INF 11

Dominick Courcy Centralia SS 12

Graeme Truschel Black Hills C 12

Jake Hines Archbishop Murphy INF 12

Jake Look RA Long 12

Kasey Bielec North Mason INF 11

Kyle Olason Blaine P/INF 12

Matt Snider Selah C 12

Mike King Aberdeen INF 12

Tyler McCarty WF West OF 12

2A Player of the Year: Robert Pehl – WF West

2A Coach of the Year: Stan Taloff – Archbishop Murphy

1A-B ALL-STATE TEAM

Nick LaRoy Kalama 12

JR Weigel Naches Valley 12

Arty Reyes Warden 12

Dustin Hamilton Castle Rock 12

Neal Schuck Columbia Burbank 12

Aaron Cochrane Goldendale 12

Landon Cray Chimacu 10

Eli Driessen Brewster 12

Ricky Wiebe Meridian 12

Nick Tarver Cashmere 11

SECOND TEAM

Eric Bateman Seattle Christian 12

Evan Parton Cascade Leavenworth 12

Spencer Lee Cashmere 12

Cody Herrin Goldendale 12

Nick Wilkens Orting 12

Dillon Dukek Chimacum 12

Cody Nutt Onalaska 12

Brendon Herzer Lakeside 9 Mile 12

Cody Johns Naches Valley 11

Chris Walker Naches Valley 11

Zack Slesk Meridian 11

Jusitn Altmyer Freeman 11

Chris Bishop Rochester 11

Trevor Fields Goldendale 12

1A-B Player of the Year: Luke Dilly – Cashmere

1A-B Coach of the Year: Jeff Carlson – Cashmere

Comments

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx