Follow us:

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

December 21, 2010 at 12:30 PM

Associated Press all-state football team

SKY_Ferris_026365.JPG Photo by Jim Bates / The Seattle Times

Here is the Associated Press all-state football team, which was just released today.

Player of the Year, all classes — Kasen Williams, Sr., Skyline

CLASS 4A

Player of the Year — Kasen Williams, Sr., Skyline

First team

Quarterback — Max Browne, So., Skyline

Running back — Bishop Sankey, Sr., Gonzaga Prep; Kei’Varae Russell, Jr., Mariner; Jordan Downing, Jr., Chiawana

Wide receiver — Kasen Williams, Sr., Skyline; Rahmel Dockery, Sr., Curtis

Tight end — Austin Seferian-Jenkins, Sr., Gig Harbor

Offensive line — Joshua Garnett, Jr., Puyallup; Danny Shelton, Sr., Auburn; Dexter Charles, Sr., Stanwood; Cornelius Edison, Sr., Curtis; Dillon Beschel, Sr., Ferris

All-purpose — David Jones, Sr., Kent-Meridian

Defensive line — Dalton Blackmore, Sr., Kentwood; Max Hersey, Sr., Curtis; Charlie Hopkins, Sr., Gonzaga Prep; Danny Shelton, Sr., Auburn

Linebacker — Ben King, Sr., Bellarmine; Jason Walker, Sr., Curtis; Nick Vincent, Sr., Chiawana; Joel Anthony, Sr., Olympia

Defensive back — Riley Stockton, Sr., Ferris; Brett Adamson, Sr., Chiawana; Jordan Simone, Sr., Skyline; Austin Pernell, Jr., Kentlake

Kicker — Daniel Sullivan, Sr., Jackson

Punter — Thomas Fossedal, Sr., Kamiak

Honorable mention

Running back — Luke Proulx, Sr., Bothell

Tight end — Brett Adamson, Sr., Chiawana

Offensive line — Brett Wittenberg, Sr., Olympia; Nick Vincent, Sr., Chiawana; Thomas Gomez, Sr., Graham-Kapowsin; Brian Hutchison, Sr., Roosevelt; Joey White, Sr., Richland; Cody Fields, Sr., Skyview; Alec Martin, Sr., Wenatchee; Jay Deines, Sr., Issaquah

All-purpose — Ellis Henderson, Sr., Skyview; Miquiyah Zamora, Jr., Chiawana.

Defensive line — Dallas Gosselin, Sr., Bothell; Griffin Boudia, Sr., Olympia; Ryan Romeis, Sr., Bothell

Linebacker — Jordan Downing, Jr., Chiawana; Nicky Fualaau, Sr., Beamer

Defensive back — Aaron Roaf, Sr., Shelton; Jordan Copeland, Sr., Curtis; Dakota DuBois, Sr., Lewis & Clark; Ellis Henderson, Sr., Skyview

Kicker — Angel Guerra, Sr., Wenatchee

Punter — Marc David, Jr., Mead

CLASS 3A

Player of the Year — Tyler Sundberg, Sr., Capital

First team

Quarterback — Joey Jansen, Sr., Kamiakin

Running back — Tyler Sundberg, Sr., Capital; Chandler Jenkins, Sr., Liberty (Issaquah); Levonte Littlejohn, Jr., Lakes

Wide receiver — Austin Marshall, Sr., Bonney Lake; Tim White, Sr., Kamiakin; Tanner Southard, Sr., Glacier Peak

Tight end — Kellen Clute, Sr., Mount Spokane

Offensive line — Zach Banner, Jr., Lakes; Marcus Henry, Sr., Bellevue; Cody Treddenbarger, Sr., Juanita; Tanner Meier, Sr., Kamiakin; Taylor Crabill, Sr., Capital

All-purpose — Drew Loftus, Sr., Kennewick

Defensive line — Jon Allen, Sr., Kamiakin; Kevin Knapp, Sr., Enumclaw; Odin Coe, Sr., Camas; Eddie Releford, Sr., Lakes

Linebacker — Jay Maiava, Sr., Capital; Nick Holt, Sr., Seattle Prep; Drew Oord, Jr., Kamiakin; Connor Lane, Sr., O’Dea

Defensive back — Kendrick Van Ackeren, Sr., Bellevue; Cedric Dozier, Jr., Lakes; Shad Fletcher, Sr., Kamiakin; Greg Hibbard, Sr., Capital

Kicker — Jeff Tran, Sr., Capital

Punter — Chris Lider, Sr., Sammamish

Honorable mention

Quarterback — Kevin Campbell, Sr., Glacier Peak

Wide receiver — Brandon Search, Sr., Pasco

Tight end — Joe Farmer, Sr., Mount Si

Offensive line — Owen Fritz, Sr., Mountlake Terrace; Kyle Schueler, Sr., Lakes; Adam Peters, Sr., Sunnyside; Alec Grimm, Sr., Bainbridge

Defensive line — Lamar Madkin, Sr., Mount Vernon; Adam Peters, Sr., Sunnyside; Luke Frauenholtz, Sr., Everett; Nolan Haehl, Sr., Eastmont

Linebacker — Mitch Haldane, Sr., Mountlake Terrace; Jarett Finau, Sr., Juanita; Zach Umemoto, Jr., Kamiakin; Jared O’Neil, Sr., Kelso

Defensive back — Ryan Pierce, Sr., Eastmont; Riley Locker, Sr., Ferndale; Tim White, Sr., Kamiakin; Michael Foreman, Sr., Bellevue

Kicker — Garrett Bowe, Sr., Kamiakin

Punter — Kevin Russell, Sr., Timberline

CLASS 2A

Player of the Year — Kyle Warner, Sr., Tumwater

First team

Quarterback — Justin Lane, Sr., Lakewood

Running back — Zack Baldwin, Sr., Centralia; Alex Galgano, So., Archbishop Murphy; Caleb Garza, Jr., Othello

Wide receiver — Kramer Ferrell, Sr., Ellensburg; Todd Bird, Sr., Blaine; Kody Berens, Jr., Quincy

Tight end — Mark Medalia, Sr., Anacortes

Offensive line — Ryan Nehls, Sr., Prosser; Julius Tevaga, Sr., Archbishop Murphy; Sean Dorfler, Sr., Sumner; Zack Phelps, Sr., Centralia; Taylor Witman, Jr., Lynden

All-purpose — Kyle Warner, Sr., Tumwater

Defensive line — Tani Tupou, Sr., Archbishop Murphy; Charlie Peterson, Jr., Prosser; Jake Reynolds, Sr., East Valley (Spokane); Easton Hargrave, Sr., Tumwater

Linebacker — Troy Martin, Sr., Port Angeles; Cody Haavik, Sr., Sumner; Jerry Graham, Sr., R.A. Long; Cesar Lopez, Sr., Prosser

Defensive back — Dominic Garza, Sr., Prosser; Austin VanderWel, Sr., Archbishop Murphy; Jackson Kirkpatrick, Sr., Anacortes; Joe Aulabaugh, Sr., Tumwater

Kicker — Hunter Torset, Sr., Burlington-Edison

Punter — Tana Pritchard, Sr., Clover Park

Honorable mention

Quarterback — Josh Kraght, So., Lynden; Adam Haberman, Sr., Ellensburg

Running back — Kyle Kennedy, Sr., Bremerton; Dan Feeney, Sr., Mark Morris; Lou Hecker, Sr., Kingston; Levi Wigg, Jr., Mount Baker

Wide receiver — Dominic Garza, Sr., Prosser

Tight end — Zach Wimberley, Jr., Tumwater; Tani Tupou, Sr., Archbishop Murphy.

Offensive line — Adrian Garcia, Sr., Othello; Steven Elsner, Sr., Mount Baker; Freddy Rodolf, Sr., Kingston; Josh Krick, Sr., W.F. West (Chehalis); Kyle Bailey, Sr., Prosser; David Plasencia, Sr., North Thurston

All-purpose — Caleb Garza, Jr., Othello

Defensive line — Frank Catelli, Sr., Sequim; Ben Taua, Sr., Sumner; Kyle Bailey, Sr., Prosser

Linebacker — Carlos Ramirez, Sr., Toppenish; Sam Shober, Jr., Archbishop Murphy; Brennan Casteel, Sr., W.F. West (Chehalis); Brady Grondel, Sr., Tumwater; Roman Reyna, Sr., Lynden; Christian Melton, Jr., Lakewood

Defensive back — Jammarick Cavitt, Sr., Burlington-Edison; Josh Kraght, So., Lynden

CLASS 1A

Player of the Year — Matt Hadley, Jr., Connell

First team

Quarterback — Zach Slesk, Sr., Meridian

Running back — Matt Hadley, Jr., Connell; Tyler Walrath, Sr., Cascade Christian

Wide receiver — Mitchell Tripp, Sr., Meridian; Jake Archer, Jr., Cascade Christian

Tight end — Alan Hawkins, Sr., Connell

Offensive line — Jackson Wargo, Sr., Montesano; Nathaniel Dierdorff, Sr., Zillah; Tyson Brooks, Sr., Connell; Ryan Newby, Sr., Meridian; Caleb Barnes, Jr., Cashmere

All-purpose — Thomas Vincent, Sr., King’s

Defensive line — Nathaniel Dierdorff, Sr., Zillah; Bryant Anderson, Sr., Connell; B.J. Salmonson, Jr., Nooksack Valley; Wade Huett, Sr., Stevenson

Linebacker — Joshua Shreffler, Jr., Cascade Christian; Blake Lesko, Sr., Goldendale; Dylan Green, Jr., Omak; Dylan DeLay, Sr., Royal

Defensive back — Jake Archer, Jr., Cascade Christian; Anthony Dobson, Sr., Goldendale; Tucker Hamlin, Sr., River View; Caleb Cragle, Sr., Nooksack Valley

Kicker — Sean McNealley, Sr., Montesano

Punter — Josh Moss, Sr., Rochester

Honorable mention

Quarterback — Thomas Vincent, Sr., King’s; Kyle Stennes, Sr., Cascade Christian

Running back — Chance Watt, Sr., River View; Adrian Arceo, Sr., Vashon

Wide receiver — Rylan Springer, Sr., Omak; Bryant Anderson, Sr., Connell; Curtis Clauson, Sr., King’s; Joe Sullivan, Sr., La Salle; Hayden Wing, Sr., Kiona-Benton; Jerid Ronquillo, Sr., Hoquiam

Tight end — Ryan Schlesser, Sr., Tenino

Offensive line — Daniel Kelly, Sr., Onalaska; Rex Lyle, Sr., Connell; Kyle Trudeaux, Sr., Omak; Blake Lesko, Sr., Goldendale; Joel Forbes, Sr., Lynden Christian; B.J. Salmonson, Jr., Nooksack Valley; Corey Compton, Sr., Meridian

All-purpose — Devante Harris, So., Tenino; Trevon Myhre, Jr., Nooksack Valley

Defensive line — Jackson Wargo, Sr., Montesano; Eric Farnworth, Sr., River View; Reed Lindhe, Sr., Goldendale; Conor McCanna, Sr., La Salle; Kraymer Eppich, Sr., Connell

Linebacker — Cole Schwartz, Jr., Chelan; Doug Benedict, Sr., Montesano; Jesse Wallace, Jr., Toledo; Blake Sjordal, Sr., Colville

Defensive back — Sean McNealley, Sr., Montesano; Dan Brusic, Sr., La Salle; Marco Rodriguez, Sr., Zillah; Zach Slesk, Sr., Meridian; Shaq Ledezma, Sr., Royal

Kicker — Nick Fox-Edele, Sr, Vashon; Ivan Barragan, Sr., Connell

CLASS 2B

Player of the Year — Ryan Vongmixay, Sr., South Bend

First team

Quarterback — Zach Bartlow, Jr., Waitsburg-Prescott

Running back — Ryan Vongmixay, Sr., South Bend; Tyler McNannay, Sr., Colfax

Wide receiver — Troy Redmann, Sr., Tri-Cities Prep; T.J. Hofer, Sr., Waitsburg-Prescott

Tight end — Kellen Morgan, Sr., Colfax

Offensive line — Tre Brannock, Sr., Waitsburg-Prescott; Myron Smith, Sr., South Bend; Walker Williams, Jr., Tacoma Baptist; Tuffy Hickman, Sr., Colfax; Uriah Kast, Sr., Concrete

All-purpose — Kris Cady, Sr., Waitsburg-Prescott

Defensive line — Tuffy Hickman, Sr., Colfax; Steven Dunn, Sr., Northwest Christian (Lacey); Kristian Burger, Sr., South Bend; Devin Sume, Sr., Morton/White Pass

Linebacker — Myron Smith, Sr., South Bend; Tre Brannock, Sr., Waitsburg-Prescott; Reece Stanley, Sr., Napavine; Sam Spiro, Sr., Tacoma Baptist

Defensive back — Kellen Morgan, Sr., Colfax; Zach Bartlow, Jr., Waitsburg-Prescott; Ty Lorton, Jr., Napavine; Matt Friese, Sr., Willapa Valley

Kicker — Tyler McNannay, Sr., Colfax

Punter — Tyler McNannay, Sr., Colfax

Honorable mention

Quarterback — Alex Teade, Sr., Colfax

Running back — Kyler Howell, Sr., Concrete; Kyle Lindgren, Sr., DeSales

Wide receiver — Ryan Baumgart, So., DeSales; Jordan Hunt, Sr., Napavine; C.J. Matthews, Jr., Oroville

Tight end — Reece Stanley, Sr., Napavine

Offensive line — Nate Sorenson, Jr., Kittitas; Brad Garnas, So., Napavine; Tylor Dotson, Sr., Adna

All-purpose — Preston Iverson, Sr., Oroville; Justin Berarducci, Jr., Colfax

Defensive line — Tylor Dotson, Sr., Adna; Israel Jiminez, Jr., Napavine; David Brock, Sr., Waitsburg-Prescott; Nate Sorenson, Jr., Kittitas; J.R. Shiperly, Sr., Adna

Linebacker — Zach Wallace, Sr., Kittitas; Tyler McNannay, Sr., Colfax; Jarrod Ver Steeg, Sr., Tri-Cities Prep; Traven Smith, Sr., Lind-Ritzville

Defensive back — Alex Sampson, So., White Swan; Alex Teade, Sr., Colfax; Justin Armstrong, Sr., Waitsburg-Prescott; Colton Bickelhaupt, Jr., Dayton; Coy Hanger, Jr., Morton/White Pass; Ryan Baumgart, So., DeSales

Kicker — Zach Wichert, Jr., Napavine

Punter — Rudy Kaech, Sr., Mossyrock

CLASS 1B

Player of the Year — Eric Robinson, Sr., Lummi

First team

Quarterback — Ty Jameson, Sr., Lummi

Running back — Henry Matai, Sr., Lyle-Wishram; Zach Simpkins, Sr., Liberty Christian

Receiver — Tony Rivera, Sr., Lummi; Brandon Boutain, Sr., Almira-Coulee/Hartline

Offensive line — Shawn Prindle, Sr., Almira-Coulee/Hartline; Murphy Julius, Sr., Lummi; Johnny Andrews, Jr., Cusick

All-purpose — Eric Robinson, Sr., Lummi

Defensive line — Eric Robinson, Sr., Lummi; Johnny Andrews, Jr., Cusick; Shawn Prindle, Sr., Almira-Coulee/Hartline

Linebacker — Eddy Williams, Sr., Lummi; Zach Simpkins, Sr., Liberty Christian; Urijah Willis, Sr., Taholah

Defensive back — Tyler Edwards, Sr., Cusick; Steve Eacker, Sr., Colton; Derek Isaak, Jr., Almira-Coulee-Hartline

Kicker — Eric Robinson, Sr., Lummi

Punter — Bryan Corrigan, Sr., Liberty Christian

Honorable mention

Quarterback — Tyler Edwards, Sr., Cusick

Running back — Eddy Williams, Sr., Lummi; Colin Deyarmin, So., Almira-Coulee/Hartline

Receiver — Brad Bryson, Sr., Taholah; Ryan Sample, So., Cusick

Defensive line — Bryan Corrigan, Sr., Liberty Christian; Harley Drymon, Sr., Garfield-Palouse; Jesse Koller, Jr., Pomeroy

Linebacker — Daniel Hardy, Sr., Almira-Coulee/Hartline; J.B. Lange, Sr., Garfield-Palouse

Defensive back — Brandon Boutain, Sr., Almira-Coulee/Hartline; Jake Hodnefield, Sr., Touchet; Sam Harder, So., LaCrosse-Washtucna

Comments

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►