403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Follow us:
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

June 22, 2011 at 11:21 PM

The WSBCA’s 2011 all-state baseball teams

The Washington State Baseball Coaches Association released its 2011 all-state teams on Wednesday. Here they are:

Class 3A all-state team

PLAYER NAME HIGH SCHOOL POS. GRADE

Michael Lucarelli Enumclaw Inf 12

Garrett Anderson Kamiakin P 12

Max Brown Mt. Si OF 12

Austin Barr Camas C 11

Jamie Hall Seattle Prep Inf 12

Charlie Hinson Timberline P 11

Bryce Jackson Southridge P 12

Keone Kela Chief Sealth P 12

Ty Jackson Southridge P 12

Zac Kolterman Hazen P 11

Dae Lee Kennedy OF 12

Jonny Locher Highline OF 11

Steven Johnson Auburn Mountainview P 12

Blake Snell Shorewood P 12

Trek Stemp Kennewick Inf 11

Jordan Weiks Capital Inf 12

Trevor Mitsui Shorewood 1b 12

Kurt Yinger Camas P 12

Thomas Wakem University OF 12

SECOND TEAM

Jeff Beckham Hazen C 12

Dillon Gee Lakes INF 12

PJ Jones Mountain View C 12

Aaron Stroosma Sedro Woolley INF 11

Richard Dutton Mount Vernon OF 11

Eric Koenig Enumclaw INF 12

Trevor Lane Mt. Si P 11

Kurtis Longver Wilson P 12

Matt Mendenhal Southridge INF 11

Makio Mobbs Kelso OF 12

Tim Proudfoot Mt. Si INF 12

Ben Smith Timberline P 12

Zach Torson Mountain View P 11

Yale Rosen Oak Harbor OF 12

Tanner Olson Ferndale INF/P 12

Drew Oord Kamiakin INF 11

3A PLAYER OF THE YEAR: Trevor Mitsui- Shorewood HS

3A COACH OF THE YEAR: Wyatt Tonkin- Shorewood HS

Class 4A all-state team

PLAYER NAME HIGH SCHOOL POS. GRADE

Spencer Ansett Ferris P 12

Drew Christina Walla Walla P 12

Clint Coulter Union C 11

Dylan Davis Redmond P 12

Austin Jones Edmonds-Woodway INF 12

Nick Kiel Jackson P 12

Reese McGuire Kentwood C 10

Michael Nelson South Kitsap INF 11

Kyle Olson Jackson C 12

Dylan LaVelle Lake Stevens P/INF 11

Cabe Reiten Olympia INF 11

Ryan Schmitten Puyallup P 12

Mike Rucker Auburn Riverside P 11

Kevin Toon Walla Walla INF 12

Jared Turner Richland C 12

Kody Watts Skyview P 12

Michael Conforto Redmond INF 12

Zach Abbruzza Redmond P/INF 12

Brian Olson Tahoma C 12

Brian McAfee Bothell P 12

SECOND TEAM

Sam Brown Jackson P 12

Bryan Burgher Emerald Ridge INF 12

Derek Callahan Edmonds Woodway P 12

David Campeau Walla Walla C 12

Anthony Collura Skyview INF 12

Parker Guinn Gig Harbor C 12

James Harris Puyallup INF 12

Ryan Krustangel Ferris C 12

Cole Loncar Olympia OF 12

Michael McCall Gig Harbor P 12

Corey Morris Richland INF 11

Taylor Saucedo Tahoma P 12

Tommy Thorpe Evergreen P 12

Nick Tanielu Federal Way INF 12

Seth Heck Kamiak INF 12

Cole Wiper Newport P 12

Jake Thomas Marysville-Pilchuck P 12

Grant Gunning Snohomish P 12

Jared Fisher Newport P 12

4A Player of the Year: Zach Abruzza-Redmond & Brian McAfee-Bothell

4A Coach of the Year: Keith Gradwohl-Walla Walla HS

Class 2A all-state team

Cameron Steffey Sumner 1b/P 12

Anthony Pitsch Sehome INF 12

Trevor Lubking White River OF 12

John Albert Sehome P 12

Kramer Ferrell Ellensberg OF/P 12

Robert Pehl WF West Inf 12

Kurt Linderman Selah OF 11

Andrew Pullin Centralia OF 11

Dylan Boe Burlington-Edison C 12

Sid Pederson Mark Morris P/INF 12

Kasey Bielec North Mason INF 12

Cameron Lowe Cheney P 12

Ryan Littlefield Mark Morris OF/P 10

Erik Forgione WF West SS 12

SECOND TEAM

Mitch Gueller WF West OF/P 12

Connor Perry Hockinson SS/P 12

Brad Wallace River Ridge OF 10

Austin Wegdahl RA Long INF 12

Nick Scourey Pullman OF/P 12

Brad Falk Sumner INF/P 12

Hugo Lemus East Valley INF/P 11

Michah Donor Steilacoom OF/P 12

Paul Wilen Cedarcrest OF 12

Trevor Morrison Archbishop Murphy SS 10

Mark Medalia Anacortes C 12

Jace Feldmeier Tumwater OF 12

Pete Barner Pullman C 12

Brennen Casteel WF West DH 12

2A Player of the Year: Dylan Boe- Burlington-Edison

2A Coach of the Year: Tom Zuber-WF West

Class A-B all-state team

Zack Slesk Meridian SS 12

Cody Johns Naches Valley P 12

Chris Bishop Rochester SS 12

Jo Jo Howie Bellevue Christian 1b/P 12

Stockton Taylor Brewster SS 12

Cameron Duckett Freeman INF 12

Dyllon Smith Columbia-Burbank 3b 12

Landon Cray Chimacum OF/P 10

Andy Littlefield Cedar Park Christian 1b/P 12

Mitchell Tripp Meridian P 12

Garrett Wilbur La Conner INF 12

Vic Matta DeSales 3B/P 12

Evan Clements Seattle Lutheran P 12

Ryan Schlesser Tenino 12

Lars Rider Kalama 12

SECOND TEAM

Tyler Ratkie Pe Ell SS/P 12

Zachary Castro Stevenson INF 12

Stephen Mahnken Cascade Christian INF 12

Nick Tarver Cashmere SS 12

Kyler Howell Concrete 2b 12

Chris Walker Naches Valley 3b 12

Justin Altmyer Freeman OF/P 12

Nick Naccarato Chewelah P/SS 12

Sawyer Bardwell Colville Utility 12

Jordan Zepernick Cascade Christian OF 12

JD Moss Goldendale Utility 12

Laker Brooks Kittitas INF 12

Deed Marcus Ridgefield SS/P 12

Derek Mozzone Tenino 12

Austin McConnell Chimacum 11

A-B Player of the Year: Landon Cray- Chimacum

A-B Coach of the Year: Paul Sopak-Cascade Christian

Comments

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx