Follow us:

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

January 11, 2012 at 6:30 PM

AP boys and girls basketball rankings

Here are this week’s Associated Press boys and girls state rankings.

Voting by a panel of sportswriters, with win-loss records through Jan. 10 and total points (first-place votes in parentheses). Records not available for some teams.

Prep sports gear

Boys

Class 4A

W-L Pts

1. Bellarmine Prep (Tacoma) (8) 10-1 88

2. Davis (Yakima) 9-2 81

3. Skyline (Sammamish) 10-3 71

4. Lewis and Clark (Spokane) 8-2 53

5. Union (Vancouver) 9-3 46

6. Mount Rainier (Des Moines) 9-4 37

7. Garfield (Seattle) 8-3 36

8. Snohomish (1) 10-2 33

9. Curtis (University Place) 10-4 22

10. Redmond 10-3 19

Others receiving votes — Gonzaga Prep 6, Issaquah 2, Evergreen (Vancouver) 1.

Class 3A

1. Rainier Beach (9) 12-0 90

2. Lincoln (Tacoma) 10-1 77

3. Kamiakin (Kennewick) 11-0 76

4. Mountlake Terrace 13-0 60

5. Seattle Prep 10-2 52

6. University (Spokane) 7-3 34

7. Sammamish (Bellevue) 10-2 28

8. Foss (Tacoma) 9-1 23

9. (tie) Columbia River (Vancouver) 10-2 14

(tie) Lakes (Lakewood) 5-5 14

Others receiving votes — Franklin 12, Bellevue 6, Lake Washington 5, Mercer Island 2, Wilson 1, Shadle Park 1.

Class 2A

1. Clover Park (Lakewood) (7) 10-2 88

2. Squalicum (Bellingham) (2) 10-1 83

3. Lynden 10-2 71

4. Pullman 11-1 64

5. Ellensburg 8-1 39

6. Sumner 11-2 38

7. Sehome (Bellingham) 9-3 33

8. Kingston 10-3 17

9. West Valley (Spokane) 9-1 14

10. River Ridge (Lacey) 7-5 11

Others receiving votes — Port Angeles 8, Burlington-Edison 7, Mark Morris 7, North Thurston 6, White River 6, Toppenish 1, W.F. West 1, Washougal 1.

Class 1A

1. Granger (8) 80

2. Bellevue Christian 70

3. Naches 63

4. Lynden Christian 44

5. Cashmere 43

6. King’s (Shoreline) 41

7. (tie) Okanogan 20

(tie) Toledo 20

9. Seattle Christian 19

10. Zillah 16

Others receiving votes — Life Christian 7, Newport 6, Cascade Christian 5, Chimacum 3, Montesano 2, Onalaska 1.

Class 2B

1. Northwest Christian (Colbert) (5) 50

2. Adna 41

3. Bear Creek (Redmond) 36

4. White Swan 31

5. Dayton 27

6. LaConner 26

7. Toutle Lake 14

8. Davenport 13

9. Colfax 11

10. Wahkiakum (Cathlamet) 10

Others receiving votes — Raymond 6, South Bend 5, Riverside Christian 3, Lake Roosevelt 2.

Class 1B

1. Colton (3) 48

2. Almira/Coulee-Hartline (2) 47

3. Valley Christian (Spokane) 32

4. Moses Lake Christian 27

5. Sunnyside Christian 25

Others receiving votes — Mount Rainier Lutheran 8, Northport 7, Lummi 6.

Girls

Class 4A

W-L Pts

1. Central Valley (Spokane) (9) 10-0 90

2. Mount Rainier (Des Moines) 13-0 81

3. Lake Stevens 12-0 70

4. Woodinville 10-1 62

5. Stanwood 11-1 51

6. Jackson (Mill Creek) 11-2 38

7. Skyview (Vancouver) 9-2 37

8. Emerald Ridge (Puyallup) 11-1 33

9. Auburn Riverside 10-1 20

10. Gonzaga Prep (Spokane) 8-2 6

Others receiving votes — Bellarmine Prep 3, Federal Way 3, Lewis and Clark 1.

Class 3A

1. Prairie (Brush Prairie) (8) 11-1 89

2. Kamiakin (Kennewick) (1) 11-0 82

3. (tie) Cleveland (Seattle) 10-1 58

(tie) Auburn Mountainview 11-3 58

5. Holy Names (Seattle) 8-1 51

6. Wilson (Tacoma) 8-2 48

7. University (Spokane) 7-3 44

8. Seattle Prep 9-3 27

9. Juanita (Kirkland) 10-2 16

10. Shorecrest (Shoreline) 9-2 9

Others receiving votes — Lakes 7, Shadle Park 3, Camas 2, Glacier Peak 1.

Class 2A

1. East Valley (Yakima) (7) 10-0 78

2. White River (Buckley) 11-1 77

3. Clarkston 9-1 71

4. W.F. West (Chehalis) (1) 11-1 65

5. Burlington-Edison 10-2 55

6. Lynden 9-3 36

7. Wapato 9-0 33

8. River Ridge (Lacey) 8-4 24

9. Sehome (Bellingham) 9-3 19

10. Black Hills (Olympia) 9-3 14

Others receiving votes — West Valley (Spokane) 10, Mark Morris 6, Archbishop Murphy 3, North Thurston 2, Cheney 1, Mount Baker 1.

Class 1A

1. Freeman (Rockford) (8) 80

2. Cashmere 71

3. Cascade Christian (Puyallup) 61

4. La Salle (Union Gap) 52

5. King’s (Shoreline) 47

6. Elma 40

7. Castle Rock 34

8. Granger 26

9. Okanogan 13

10. (tie) Stevenson 4

(tie) Bellevue Christian 4

Others receiving votes — Cedar Park Christian (Bothell) 3, Onalaska 2, Newport 2, Connell 1.

Class 2B

1. Reardan (5) 50

2. Napavine 39

3. Brewster 37

4. Adna 34

5. Northwest Christian (Colbert) 24

6. (tie) Lake Roosevelt (Coulee Dam) 20

(tie) White Swan 20

8. North Beach (Ocean Shores) 17

9. Colfax 14

10. Pe Ell 9

Others receiving votes — Toutle Lake 4, La Conner 3, Waitsburg-Prescott 2, Riverside Christian 1, Bear Creek 1.

Class 1B

1. Colton (5) 50

2. Sunnyside Christian 44

3. Columbia (Hunters) 39

4. Almira/Coulee-Hartline 27

5. Rosalia 18

Others receiving votes — Moses Lake Christian 16, Neah Bay 6.

Comments

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►