403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Follow us:
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

February 20, 2012 at 11:14 PM

Regional girls high-school hoops pairings

Class 4A

SATURDAY’S REGIONALS

Winners to quarterfinals March 1-3 at Tacoma Dome, losers out

At Juanita H.S. (Kirkland)

Eastlake vs. Rogers (Puyallup), 4 p.m.

Emerald Ridge vs. Woodinville, 6 p.m.

At Kent-Meridian H.S.

Skyview vs. Lake Stevens, 4 p.m.

Jackson vs. Kentwood, 6 p.m.

At Auburn H.S.

Stanwood or Skyline vs. Federal Way, 4 p.m.

Bethel vs. Mount Rainier, 6 p.m.

At Spokane Falls CC

Central Valley vs. Chiawana, 4 p.m.

Olympia vs. Gonzaga Prep, 6 p.m.

Class 3A

SATURDAY’S REGIONALS

Winners to quarterfinals March 1-3 at Tacoma Dome, losers out

At Jackson H.S. (Mill Creek)

Auburn Mountainview vs. Seattle Prep, 4 p.m.

Timberline vs. Shorecrest, 6 p.m.

At Bellevue College

Lynnwood or Glacier Peak vs. Lakeside, 4 p.m.

Camas vs. Franklin, 6 p.m.

At Rogers H.S. (Puyallup)

Cleveland vs. Wilson, 4 p.m.

Juanita vs. Prairie, 6 p.m.

At Richland H.S.

University vs. Shadle Park, 4 p.m.

Lakes vs. Kamiakin, 6 p.m.

Class 2A

SATURDAY’S REGIONALS

Winners to quarterfinals March 1-3 at Yakima SunDome, losers out

At Stanwood H.S.

Olympic or Fife vs. Blaine, 4 p.m.

Eatonville vs. Burlington-Edison, 6 p.m.

At Mount Tahoma H.S. (Tacoma)

North Thurston or River Ridge vs. Port Angeles, 4 p.m

Sehome vs. White River, 6 p.m.

At Tumwater H.S.

W.F. West vs. Renton, 4 p.m.

Lynden vs. Mark Morris, 6 p.m.

At Cheney H.S. or EWU

East Valley (Yakima) vs. Ephrata or Cheney, TBA

Clarkston vs. Pullman or Wapato, TBA

Class 1A

SATURDAY’S REGIONALS

Winners to quarterfinals March 1-3 at Yakima SunDome, losers out

At Glacier Peak H.S. (Snohomish)

Castle Rock vs. Bellevue Christian 4 p.m.

Rainier vs. Lynden Christian, 6 p.m.

At W.F. West H.S. (Chehalis)

Cascade Christian vs. Tenino, 4 p.m

Seattle Christian vs. Onalaska, 6 p.m.

At West Valley H.S. (Yakima)

Granger vs. King’s, 4 p.m.

Okanogan vs. LaSalle, 6 p.m.

At Wenatchee H.S.

Goldendale vs. Chelan, 4 p.m.

Cedar Park Christian (Bothell) vs. Freeman, 6 p.m.

Class 2B

SATURDAY’S REGIONALS

Winners to quarterfinals March 1-3 at Spokane Arena, losers out

At Mount Vernon H.S.

Napavine vs. Tacoma Baptist, 4 p.m.

Toutle Lake vs. Bear Creek, 6 p.m.

At Mark Morris H.S. (Longview)

La Conner vs. Pe Ell, 4 p.m

Crosspoint Academy vs. Adna, 6 p.m.

At Mount Spokane H.S.

NW Christian (Colbert) vs. White Swan, 4 p.m.

Entiat vs. Reardan, 6 p.m.

At Walla Walla H.S.

Dayton vs. Brewster, 4 p.m.

Riverside Christian vs. Waitsburg-Prescott, 6 p.m.

Class 1B

FRIDAY’S REGIONALS

Winners to quarterfinals March 1-3 at Spokane Arena, losers out

At Mountlake Terrace H.S.

Cusick vs. Lummi, 4 p.m.

Grace Academy vs. Neah Bay, 6 p.m.

At Timberline H.S. (Lacey)

Mary M. Knight vs. Lopez or Northwest Yeshiva, 4 p.m

Lopez or Northwest Yeshiva vs. Taholah, 6 p.m.

At Shadle Park H.S. (Spokane)

Wilson Creek vs. Columbia (Hunters), 4 p.m.

Almira-Coulee/Hartline vs. Moses Lake Christian, 6 p.m.

At University H.S. (Spokane)

St. John-Endicott vs. Sunnyside Christian, 4 p.m.

Trout Lake/Glenwood vs. Colton, 6 p.m.

Comments

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx