403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Follow us:
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

September 10, 2013 at 11:54 AM

Class 4A, 3A and 2A football rankings – Week 2

Here are the week 2 football rankings for 4A, 3A and 2A, along with who each team plays next.

There was a little movement in each class, but the #1 teams all stayed the same from last week.

Class 4A

1) Camas (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. at Canby (Ore.)

2) Ferris (1-0) – last week: #4 – next up: Thurs., 4:15 p.m. vs. Shadle Park (Joe Albi Stadium)

3) Federal Way (1-0) – last week: #5 – next up: Thurs., 7 p.m. vs. Emerald Ridge

4) Central Valley (Spokane) (0-1) – last week #2 – next up: Fri., 7:30 p.m. vs. Rogers (Joe Albi Stadium)

5) Skyline (0-1) – last week: #3 – next up: Fri., 8 p.m. at Coeur d’Alene

6) Bellarmine Prep (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. at Lakes (Harry Lang Stadium)

7) Chiawana (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. at Kennewick (Lampson Stadium)

8) Mead (1-0) – last week #9 – next up: Fri., 5 p.m. at North Central

9) Eastlake (1-0) – not ranked last week – next up: Fri., 7 p.m. at Eastside Catholic

10) Bothell (1-0) – not ranked last week – next up: Fri., 7 p.m. at Bellevue

Dropped off: Auburn (0-1), Wenatchee (0-1).

Class 3A

1) Bellevue (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. vs. Bothell

2) Eastside Catholic (1-0) – last week #3 – next up: Fri., 7 p.m. vs. Eastlake

3) O’Dea (1-0) – was 2 – next up: Fri., 7:45 p.m. vs. Ballard (Memorial Stadium)

4) Shadle Park (1-0) – next up: Thurs., 4:15 p.m. at Ferris (Joe Albi Stadium)

5) Mt. Si (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. at Issaquah

6) Marysville-Pilchuck (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. vs. Lake Stevens

7) Kamiakin (1-0) – next up: Thurs., 7 p.m. vs. Hanford (Lampson Stadium)

8) Glacier Peak (1-0) – not ranked last week – next up: Fri., 7 p.m. vs. Snohomish (Veterans Memorial Stadium)

9) Timberline (1-0) – not ranked last week – next up: Fri., 7 p.m. vs. Tumwater

10) Kennedy Catholic (0-1) – next up: Sat., 7 p.m. vs. Roosevelt (Highline Memorial Stadium)

Dropped off: Nathan Hale (0-1), University (Spokane) (0-1).

Class 2A

1) Lynden (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. vs. Anacortes

2) Archbishop Murphy (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. at W.F. West

3) Tumwater (1-0) – last week: #5 – next up: Fri., 7 p.m. at Timberline

4) Othello (1-0) – last week: #6 – next up: Fri., 7 p.m. vs. Wapato

5) Lakewood (1-0) – last week #3 – next up: Fri., 7 p.m. at Meridian

6) Sumner (1-0) – last week #4 – next up: Fri., 7 p.m. at Bonney Lake

7) East Valley (Spokane) (1-0) – last week: #8 – next up: Fri., 7 p.m. at Lakeland (Idaho)

8) Cheney (1-0) – last week: #9 – next up: Fri., 7 p.m. at Omak

9) Prosser (0-1) – last week: #7 – next up: Fri., 7 p.m. at Grandview

10) W.F. West (Chehalis) (1-0) – next up: Fri., 7 p.m. vs. Archbishop Murphy

Dropped off: None.

Comments | More in Football, Rankings

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx