403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Follow us:
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

November 5, 2013 at 2:51 PM

Seattle Times high school football rankings: Week 10

Better late than never…here are the week 10 high school football rankings from the Seattle Times.

Please note: 2A No. 2 Tumwater’s next game opponent is still TBD. Aberdeen/Washougal/Hockinson play in a three-way tiebreaker Tuesday night to determine who moves on.

UPDATED: Tumwater will play Aberdeen.

Seattle Times high school football rankings
Week 10 (last week’s ranking in parentheses)
Rank Team Record Next up
Class 4A
1 (1) Camas (9-0) Friday, 7 p.m. vs. Monroe (at Doc Harris Stadium)
2 (2) Skyline (8-1) Friday, 7:30 p.m. vs. Jefferson
3 (3) Graham-Kapowsin (9-0) Saturday, 7 p.m. vs. Central Kitsap (at Art Crate Field)
4 (5) Ferris (8-1) Friday, 5:30 p.m. vs. Richland (at Joe Albi Stadium)
5 (6) Chiawana (8-1) Friday, 7 p.m. vs. Gonzaga Prep (at Edgar Brown Stadium)
6 (NR) Union (7-2) Friday, 7 p.m. at Issaquah
7 (10) Gonzaga Prep (7-2) Friday, 7 p.m. at Chiawana (at Edgar Brown Stadium)
8 (4) Federal Way (7-2) Friday, 7:30 p.m. at Edmonds-Woodway (at Edmonds Stadium)
9 (7) Edmonds-Woodway (8-1) Friday, 7:30 p.m. vs. Federal Way (at Edmonds Stadium)
10 (9) Bothell (7-2) Friday, 7:30 p.m. vs. Puyallup (at Pop Keeney Stadium)
Dropped off: Gig Harbor (7-2)
Class 3A
1 (1) Bellevue (9-0) Friday, 7 p.m. vs. Ferndale
2 (2) O’Dea (9-0) Saturday, 1 p.m. vs. Kelso (at Memorial Stadium)
3 (3) Marysville-Pilchuck (9-0) Saturday, 7 p.m. vs. Bishop Blanchet (at Quil Ceda Stadium)
4 (4) Shadle Park (8-1) Friday, 8 p.m. vs. Kennewick (at Joe Albi Stadium)
5 (5) Mount Si (8-1) Saturday, 4 p.m. at Oak Harbor
6 (7) Eastside Catholic (7-2) Friday, 7 p.m. vs. Lincoln
7 (8) Lincoln (8-1) Friday, 7 p.m. at Eastside Catholic
8 (6) Glacier Peak (7-2) Friday, 7:30 p.m. vs. Wilson (at Snohomish High School)
9 (9) Mt. Spokane (7-2) Friday, 5 p.m. vs. Southridge (at Lampson Stadium)
10 (NR) Bishop Blanchet (7-2) Saturday, 7 p.m. at Marysville-Pilchuck (at Quil Ceda Stadium)
Dropped off: Wilson (6-3)
Class 2A
1 (1) Lynden (9-0) Friday, 7 p.m. vs. Sultan
2 (2) Tumwater (9-0) Saturday, 7 p.m. vs. Aberdeen
3 (3) Ellensburg (9-0) Friday, 7 p.m. at Toppenish
4 (4) Sumner (9-0) Friday, 7 p.m. vs. Renton (at Sunset Chev Stadium)
5 (5) Lakewood (9-0) Friday, 7 p.m. vs. Sehome
6 (6) W.F. West (Chehalis) (8-1) Friday, 7 p.m. vs. R.A. Long
7 (9) Mark Morris (8-1) Friday, 7 p.m. vs. Capital
8 (8) Lindbergh (9-0) Friday, 7 p.m. vs. Olympic (at Renton Memorial Stadium)
9 (7) R.A. Long (8-1) Friday, 7 p.m. at W.F. West
10 (NR) Othello (7-2) Friday, 7 p.m. vs. East Valley (Yakima) (at Huskie Stadium)
Dropped off: White River (6-3)

Comments | More in Football, Rankings

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx