Follow us:

High School Sports Blog

The latest news and analysis on high-school sports around the Seattle area

December 19, 2013 at 12:31 PM

AP All-State football team

Budda Baker is the AP All-State player of the year.

Budda Baker is the AP All-State player of the year. (Seattle Times photo)

Bellevue’s Budda Baker has been voted the Associated Press Washington state Player of the Year. The AP released its all-state teams for all classifications today.

Here is a list of the Player’s of the Year by classification.

4A: Reilly Hennessey, QB, Camas

3A: Budda Baker, DB/AP, Bellevue

2A: Trent Postma, RB, Lynden

1A: Markus Goldback, RB, Freeman; Brady Widner, WR/DB/AP, Zillah

2B: Dylan Hartz, QB/DB, Lind-Ritzville/Sprague

1B: Josiah Greene, QB/DL, Neah Bay

Class 4A

Player of the year: Reilly Hennessey, Camas.

FIRST TEAM

Offense

Quarterback: Reilly Hennessey, sr., Camas.

Running backs: Chico McClatcher, jr., Federal Way; Clifton Lozano, sr., Chiawana; Conner Baumann, sr., Newport.

Wide receivers: Zach Eagle, sr., Camas; Deion Singleton, sr., Chiawana.

Tight end: Henderson Belk, sr., Kamiak.

Offensive line: Chandler Newell, sr., Chiawana; Drew Clarkson, sr., Camas; Jose Jimenez, sr., Eisenhower; Andreas Dillard, sr., Woodinville; Foster Sarell, fr., Graham-Kapowski.

Defense

Defensive line: Mark DeRuyter, sr., Chiawana; Josh Wright, sr., Skyline; Jesse Nickens, jr., Davis; Evan Miksch, sr., Lake Stevens.

Linebackers: Alex Weber, sr., Chiawana; Michael DiGenova, sr., Camas; Tristan Brock, jr., Mount Vernon; Jackson Lewis, jr., Davis.

Defensive backs: Keenan Curran, sr., Federal Way; Deion Singleton, sr., Chiawana; Mitch Fettig, sr., Olympia; Andrew Schwieterman, sr., Central Kitsap.

Special Teams

Placekicker: Garrett King, jr., Wenatchee.

Punter: Josh Smith, sr., Cascade.

All-purpose/returner: Chico McClatcher, jr., Federal Way.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback: Joey Zamora, sr., Chiawana .

Running backs: Leon Siofele, sr., Union; Teague James, sr., Graham-Kapowsin; Isaiah Brandt-Sims, sr., Wenatchee.

Wide receivers: Ridge Harmon, sr., Eisenhower; Deshon Williams, sr., Tahoma.

Tight end: Eric Briscoe, soph., Davis.

Offensive line: Travis Bakken, sr., Edmonds-Woodway; Mason Johnson, sr., Kentlake; Owen Taylor, sr., Gig Harbor; J.D. Boden, sr., Central Valley; Kayden Maughan, sr., Chiawana.

Defense

Defensive line: Jose Jimenez, sr., Eisenhower; Jakob Stoll, sr., Wenatchee; Brandon Kaufman, sr., Eastlake; Travis Bakken, sr., Edmonds-Woodway.

Linebackers: Mac McLachlan, sr., Edmonds-Woodway; C.J. Lat, sr., Lake Stevens; Joe Martin, sr., Spanaway Lake; Calvin McLain, sr., Curtis.

Defensive backs: Meliqui Lombera, sr., Eisenhower; Cole Karstetter, sr., Ferris; Darnell Handcox, sr., Walla Walla; Derek Chapman, sr., Issaquah.

Special Teams

Placekicker: Connor Finnegan, sr., Evergreen.

Punter: Tyler Dionne, jr., Union.

All-purpose/returner: Ridge Harmon, sr., Eisenhower.

___

CLASS 3A

Player of the year: Budda Baker, Bellevue.

FIRST TEAM

Offense

Quarterback: Brett Rypien, jr., Shadle Park.

Running backs: Austin Joyner, jr., Marysville Pilchuck; Myles Gaskin, jr., O’Dea; Umid Ramizov, sr., Kamiakin.

Wide receivers: Tanner Pauly, sr., Shadle Park; Joey Cassano, sr., Auburn Mountainview.

Tight end: Nick Kiourkas, sr., Shadle Park.

Offensive line: Morgan Richey, sr., Bellevue; Marcus Griffin, sr., Bellevue; Austin Schimke, sr., Marysville Pilchuck; Jevin Pahinui, sr., Mountlake Terrace; Michael Hernandez, sr., O’Dea.

Defense

Defensive line: Elisha Pa’aga, sr., Eastside Catholic; Marcus Griffin, sr., Bellevue; Jarius McDade, sr., O’Dea; Patiole Pesefea, sr., Foss.

Linebackers: Beau Shain, sr., Mount Si; Jack Flor, sr., O’Dea; Gray, sr., Marysville Pilchuck; Ross Conners, jr., Bellevue.

Defensive backs: Budda Baker, sr., Bellevue; Joey Akers, Sr., Ferndale; Kaianoa Wong, sr., Glacier Peak; Timmy Haehl, sr., Bellevue.

Special Teams

Placekicker: Jake Masters, sr., Lake Washington.

Punter: Colin Davies, sr., Nathan Hale.

All-purpose/returner: Budda Baker, sr., Bellevue.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback: Nick Mitchell, sr., Mount Si.

Running backs: Chance Ragsdale, sr., Mountlake Terrace; Sam Richmond, jr., Bellevue; Rayshaun Miller, sr., Lincoln.

Wide receivers: Trevor Martin, sr., University; Alvin Welch, sr., Shadle Park.

Tight end: Alexei Oro, sr., O’Dea.

Offensive line: Jake Grantham, sr., North Thurston; Drew Springfield, sr., Eastside Catholic; Dylan Keech, sr., Kamiakin; Alex Neale, jr., Eastside Catholic.

Defense

Defensive line: Bowman, sr., Bellevue; Benning Potoa’e, jr., Lakes; Dylan Keech, sr., Kamiakin; Dante Fields, sr., Marysville Pilchuck.

Linebackers: Anthony Masaniai, jr., Eastside Catholic; Tyler Herman, jr., Kamiakin; Brett Potter, Sr., Mountlake Terrace; Brennon Kaleiwahea, sr., Timberline.

Defensive backs: Kaleb Seymer, sr., Marysville Getchell ; Jake Geldbach, sr., Shadle Park; Mikel Owes, jr., O’Dea; Jeff Winstead, sr., Timberline.

Special Teams

Placekicker: Spencer Pettit, jr., Glacier Peak.

Punter: Zach Burke, sr., Lakes.

All-purpose/returner: Robert Combs, sr., Bonney Lake.

___

CLASS 2A

Player of the Year: Trent Postma, Lynden.

FIRST TEAM

Offense

Quarterback: Mason Schutt, sr., Prosser.

Running backs: Trent Postma, jr., Lynden; Christian Cummings, sr., Tumwater; Jacob Yordy, sr., R.A. Long.

Wide receivers: Jalani Phelps, sr., Lynden; Cardell Jones, jr., Prosser.

Tight end: Brayton Leach, jr., Ellensburg.

Offensive line: Trevor Lange, sr., Lynden; Jake Laird, sr., Ephrata; Tristan Campbell, sr., Lynden; Koyre Trejo, sr., Tumwater; Ryan Secondi, sr., Ellensburg.

Defense

Defensive line: Ryan Secondi, sr., Ellensburg; Nick Foerstel, sr., Tumwater; Treshon Long, sr., R.A. Long; Sam Harris, sr., Mark Morris.

Linebackers: Gabe Caskey, jr., Ellensburg; Aaron Dickson, sr., Kingston; Jaremy Martin, sr., Lynden; Trent Postma, Jr., Lynden.

Defensive backs: Benjamin Stockdale, sr., Ellensburg; Rudy Mendoza, sr., Lynden; Gabe Gleizes, sr., Tumwater; Zach Janis, sr., East Valley.

Special Teams

Placekicker: Juan Rodriguez, sr., Ellensburg.

Punter: Elijah Hill, jr., Tumwater.

All-purpose/returner: Brett Wright, sr., Sequim.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback: Tanner Gueller, sr., W.F. West.

Running backs: Gabe Caskey, jr., Ellensburg; Shawn Kennedy, sr., Sedro-Woolley; David Ungerer, sr., Pullman.

Wide receivers: Zach Janis, sr., East Valley (Yakima); Bryan Moon, sr., W.F. West.

Tight end: Jaremy Martin, sr., Lynden.

Offensive line: Parker Berman, sr., Ellensburg; Austin Striplin, sr., Sumner ; Drew Norvell, jr., Sehome ; Ben Harrison, sr., Mark Morris; Jensen Lillquist, sr., Ellensburg.

Defense

Defensive line: Jalani Phelps, sr., Lynden; Jake Laird, sr., Ephrata; Zach Grate, sr., Black Hills; Chase Johnson, sr., Aberdeen.

Linebackers: Addison Barrett, jr., Tumwater; Keigan Baker, sr., Mark Morris; Taylor Comfort, sr., Sultan; Mark Bradley, sr., West Valley (Yakima).

Defensive backs: Ethan Hibbs, sr., Prosser; Keenan Fagan, sr., White River; J.T. Phelan, sr., East Valley (Spokane); Ernie Davis, sr., Renton.

Special Teams

Placekicker: Tanner Gates, sr., Burlington-Edison.

Punter: Rhett Lions, sr., West Valley (Yakima).

All-purpose/returner: Cameron Mosier, sr., Mark Morris.

___

CLASS 1A

Co-players of the year: Markus Goldbach, Freeman, and Brady Widner, Zillah.

FIRST TEAM

Offense

Quarterback: Andrew Zender, Sr., Mount Baker.

Running backs: Markus Goldbach, jr., Freeman; Kurt Calhoun, sr., Zillah; Eli Whitmire, jr., Woodland.

Receivers: Brady Widner, sr., Zillah; Kian Genteman, sr., Freeman; Josiah Westbrook, So., Blaine.

Offensive line: Spencer Blackburn, Sr., Meridian; Chad Cohn, So., Mount Baker; Reggie Chumley, sr., Zillah; Robert Luke, sr., Charles Wright; Jacob Allison, Cashmere.

Defense

Defensive line: Reggie Chumley, sr., Zillah; Jacob Allison, Cashmere; Asa Schwartz, Chelan; Spencer Blackburn, Sr., Meridian.

Linebackers: Mason Tobeck, jr., Cascade Christian; Cody Larson, Sr., Mount Baker; Ricky Escalante, Sr., Elma; Austin Krueger, jr., Zillah.

Defensive backs: Brady Widner, sr., Zillah; Izaiha Schwinden, sr., Mount Baker; Jacob King, sr., Port Townsend; Max Laib, sr., Freeman.

Special Teams

Placekicker: Alex Tyska, sr., Mount Baker.

Punter: Alex Tyska, sr., Mount Baker.

All-purpose/returner: Brady Widner, Zillah.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback: Hunter Huddleston, sr., Woodland.

Running backs: Latrez Jones, Sr., Meridian; Max Laib, sr., Freeman; Izaiha Schwinden, Sr., Mount Baker.

Wide receivers: Vince Nigro, sr., Woodland; Jared Shagool, sr., Kalama; Coleton Collins, sr., Lakeside (Nine Mile Falls).

Offensive line: Teigan Glidewell, jr., Freeman; Zach Jacobson, sr., King’s; Nick Streubel, sr., Coupeville; Leni Halaapiapi, Sr., Nooksack Valley; Evan Bialkowsky, Sr., Montesano.

Defense

Defensive line: Teigan Glidewell, jr., Freeman; Hunter Esary, so., Kalama; Skyler Coppenrath, sr., Port Townsend; Gage Taylor, sr., Connell.

Linebackers: Johnny Mengarelli, sr., Zillah; Kian Genteman, sr., Freeman; Gunner Vanderbilt, sr., Connell; Matt Cain, sr., Port Townsend.

Defensive backs: Jared Shagool, sr., Kalama; Latrez Jones, sr., Meridian; Dennis Merritt, , Cascade; Connor Wonderly, sr., La Center.

Special Teams

Placekicker: Luis Medina, sr., Zillah.

Punter: Matt Wellner, sr., La Salle.

All-purpose/returner: Justin Rivas, sr., Okanogan.

___

CLASS 2B

Player of the Year: Dylan Harz, Lind-Ritzville/Sprague.

FIRST TEAM

Offense

Quarterback: Dylan Hartz, sr., Lind-Ritzville/Sprague

Running backs: Connor O’Neill, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Brian Reynods, sr., Morton/White Pass; Jared Corbet, sr., Toutle Lake.

Receivers: Ben Powell, sr., Morton/White Pass; Ryan Whitmore, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Kobie Lewis, sr., White Swan.

Offensive line: Jarradd Morley, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Tyler Frederick, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Zach Counts, sr., Morton/White Pass; James Hamilton, soph., Raymond; Victor Andy, sr., White Swan.

Defense

Defensive line: Jarradd Morley, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Tony Picard, sr., White Swan; Tyler Frederick, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Zach Counts, sr., Morton/White Pass.

Linebackers: Ben Powell, sr., Morton/White Pass; Wil James, sr., La Conner; Darol Ratsavongsy, sr., Raymond; Colin Sheffels, sr., Lind-Ritzville/Sprague.

Defensive backs: Dylan Hartz, sr., Lind-Ritzville/Sprague; Rylon Kolb, sr., Morton/White Pass; Rylon Kolb, sr., Morton/White Pass; Talen Larsen, jr., Waitsburg-Prescott.

Special Teams

Placekicker: Antonio Benito, soph., Waitsburg-Prescott.

Punter: Cort Ruzicka, jr., Lind-Ritzville/Sprague.

All-purpose/returner: Austin Getz, sr., Colfax.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback: Rylon Kolb, sr., Morton/White Pass.

Running backs: Gianni Bertucci, sr., Morton/White Pass; Darol Ratsavongsy, sr., Raymond; Gibson Fichter, jr., Concrete.

Receivers: Devon Acevedo, jr., Waitsburg-Prescott; Darryl Galloway, sr., DeSales; Beau Magnuson, sr., Asotin.

Offensive line: Caleb Bridge, jr., North Beach; Tommy Seaman, sr., Morton/White Pass; Nate Bartlow, sr., Waitsburg-Prescott; Alex Siekawitch, sr., Tri-Cities Prep; Dylan Hansen, sr., Wahkiakum.

Defense

Defensive line: Caleb Bridge, jr., North Beach; Hunter Borden, sr., Raymond; Matt Jubb, sr., DeSales; Gunnar Blix, so. Wahkiakum.

Linebackers: Jared Corbet, sr., Toutle Lake; Jonathon Shields, jr., White Swan; Gianni Bertucci, sr., Morton/White Pass; Cort Ruzicka, jr., Lind-Ritzville/Sprague.

Defensive backs: Isaiah Scheel, jr., DeSales; Ryan Schaefer, sr., Asotin; Michael Forbes, jr., Tri-Cities Prep; Travis McMillion, sr., Onalaska.

Special Teams

Placekicker: Jarod Hammond, jr., Napavine.

Punter: Marcus Hampton, jr., Adna.

All-purpose/returner: Gianni Bertucci, sr., Morton/White Pass.

___

CLASS 1B

Player of the year: Josiah Greene, Neah Bay.

FIRST TEAM

Offense

Quarterback: Jake Straughan, sr., Colton.

Running backs: Keigan Gardiner, sr., Wishkah Valley; Cody Cummins, sr., Neah Bay.

Receivers: Ezekial Greene, sr., Neah Bay; Ruben Butler, sr., Touchet.

Offensive line: Bill Hanson, sr., Neah Bay; Trey Berge, Sr., Wishkah Valley.

Defense

Defensive line: John Reamer, jr., Neah Bay; Josiah Greene, sr., Neah Bay; Colton Goble, sr., Touchet.

Linebackers: Tyler McCaulley, sr., Neah Bay; Colter McKeown, jr., Touchet; Josh King, sr., Quilcene.

Defensive backs: Jake Straughan, sr., Colton; Keigan Gardiner, sr., Wishkah Valley.

Special Teams

All-purpose/returner: Keigan Gardiner, sr., Wishkah Valley.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback: Josiah Greene, sr., Neah Bay.

Running backs: Colton Goble, sr., Touchet; Craig Nelson, sr., Rosalia.

Receivers: Austin Brockie, jr., Lummi;

Offensive line: Triston Williams, jr., Quilcene; Joe Maneval, sr., Clallam Bay; Ivan Hernandez, sr., Touchet.

Defense

Defensive line: Ezekial Greene, sr., Neah Bay; Deion Hoskins, Sr., Lummi; Dillon Mitchell, sr., Wishkah Valley.

Linebackers: Jason Smith, sr., Quilcene; Ruben Butler, sr., Touchet; Matt Mohr, sr., Clallam Bay.

Defensive backs: Elias Martinez, sr., Touchet; Cole Svec, fr., Neah Bay.

Special Teams

All-purpose/returner: Collin Haupt, jr., Neah Bay.

0 Comments | More in Football

COMMENTS

No personal attacks or insults, no hate speech, no profanity. Please keep the conversation civil and help us moderate this thread by reporting any abuse. See our Commenting FAQ.



The opinions expressed in reader comments are those of the author only, and do not reflect the opinions of The Seattle Times.


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►